Beyoğlu – 25 Kasım 2021

Fotoğrafçı Hakkında

Murat

1966 İstanbul doğumluyum, hayli teknoloji ağırlıklı bir eğitim ve profesyonel hayatım var. Arge ve inovasyon konularında telekom sektöründe yönetici olarak çalışıyorum.
Lisede, cep harçlığı hedefli, bir Zenith makinayla başlayan fotoğraf hayatım, üniversite yıllarımda doğduğum ve yaşadığım şehri tanımama araç oldu. Hiç görmediğim şeyleri, tanımadığım insanların hayat parçalarından “an”ları keşfettiğim anda, fotoğraf çekmek benim için farklı bir anlam kazandı. Hatırlarım, kendimi vizörün arkasından dünyayı seyreden birisi gibi hissederdim. Yaşayan devasa dünyanın küçücük parçaları olarak aslında, kendi küçük günlük dünyamızda ne kadar izole yaşadığımızı da görebilmemi sağladığını düşünüyorum fotoğraf çekmemin: diğer insanların da dünyaları vardı ve yaşıyorlardı farklı şekillerde. Fotoğraf, bunları görmemi sağladı, belki de bana bakmayı öğretti.
Sonra hayat çarkları farklı döndü ve çocuklarımın doğup büyümelerini çekmek dışında, bir fotoğrafçı gözüyle dünyayı görmeye uzun süre ara verdim; bu ilgim/hobimi uzun yıllar ihmal ettim, ta ki 2009’da kullanılmış bir Nikon D40’la dijital dünyaya giriş yapana kadar. Geçen 7 senede gezi, sokak, haber fotoğrafçılıkları üzerine denemeler, sürekli bir öğrenme, kendini geliştirme süreci, hala… Fotoğraf sanatı çok derin çok kapsamlı; alacağım daha çok yol var: sanırım da bu güzel yolculuk hiç bitmeyecek...
Fotoğraf benim dünyaya olan gözüm, bakış açım, algım, yorumlamam, bir açıdan nefes almam… Benim için çok değerli bir tutku, bir hobiden de öte.